Haftanın Kitabı: Hayvan Çiftliği – George Orwell

Her kitabın bir hikayesi vardır ama benim öncelikle anlatmak istediğim Hayvan Çiftliği kitabının içerisinde olan hikaye değil de Hayvan Çiftliği’nin yazılmış olduğu dönemin koşullarında, yazarı bu kitabı yazmasına sebep olan hikayedir. Bir kitabı gerçekten anlamanın yolu bu etkenleri bilmek olduğunu düşünüyorum.

Kitabın Yazıldığı Dönem

George Orwell bu kitabı ikinci dünya savaşı sonrasında kaleme almış ve kitap 1945 yılında yayınlanmıştır. Kitap sosyalizme karşı sert bir eleştiri amacı ile yazılmıştır. Aslında George Orwell’un kendisi de sol görüşlü bir yazardır ama sol görüşün içinde Stalin’in diğerlerine ve sol görüşlü vatandaşlarına yaptığı zalimliklere, katı uygulamalara bizzat şahit olan George Orwell aslında o dönemde kurtarıcılar olan görünen devrimcilerin nasıl yoldan çıktığı ve aslında eskisinden farksız hatta çoğu zaman daha da kötü olduğunu harika bir anlatımla sağlamıştır. Stalin, Lenin’in önderliğinin ve ilkelerinin mirasçısıdır. Lenin öldükten kısa bir süre sonra sosyalist devrim gerçekleşir ve bu devrimin başına Stalin geçer. Stalin bir kunduracı ve çamaşırcının oğlu olarak bir Gürcü köyünde dünyaya gelmiş. Ailesi din adamı olması istemiş ama ana dili Gürcüce olduğu için zorlanmış ve bu dini eğitimi tamamlayamamış. Gençken iki defa at kazası geçirmiş ve bunların birinde kolu sakatlanmış ve kalıcı hasarlar vermiştir. Hayatının bu döneminde Lenin’in yazılarına ve Marksisizm düşünceleri ile karşılaşmış ve yönde ilerlemiştir.

hayvan çiftliği pdf
Hayvan Çiftliği İnceleme

 

Sovyetler devriminden sonra paranoyak olmuş sürekli kendisi için komplo kuracakları düşünceleri ile yaşamış ve tartışmalı bir şekilde ölmüştür. Stalin’in detaylı hayatını burada anlatmayacağım merak edenler araştırabilirler ilerleyen zamanlarda detaylı hayatı ile ilgilide bir makale yazmak istiyorum. Kitabın yazıldığı dönem ve koşulları hakkında bilgi sahibi olmanız adına kısaca bahsettim. Şimdi biz asıl kitabımıza gelecek olursak bir peri masalı olarak adlandırılan ama çok masaldan ziyade korkunç ve şok edici bir sonla biten Hayvan Çiftliği’nde seçilen her karakter gerçek hayatta birilerini ya da bir kesimi temsil ediyor.

Hayvan Çiftliği Karakterler

Napolyon: Joseff Stalin

Snowball: Trocki

Boxer: Proleterya

Köpekler: KGB

Squelar: Meyda

Koca Reis: Karl Marx (Bazılarına göre Lenin)

Mollie: Aristokrasi

Çiftlik sahibi: Çarlık Rusya

 

Hayvan Çiftliği Özet

“Bütün hayvanlar eşittir.” İlkesi ile yola çıkılan ve çiftlik sahibine baş kaldırılarak çiftliğin yönetimini ele geçiren hayvanların hikayesidir. Domuzlar en zeki hayvan olarak yöneten ve kuralları belirleyen hayvanlar oluyor Ele geçirilen çiftlikte bütün hayvanların eşit bir şekilde yaşamaları için 7 kural belirleniyor. (Tabi bunlar zamanla, koşullara göre değişiyor.)

Kural 1. İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin.

Kural 2. Dört ayak üzerinde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.

Kural 3. Hiçbir hayvan giysi giymeyecek.

Kural 4. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.

Kural 5. Hiçbir hayvan içki içmeyecek.

Kural 6. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek.

Kural 7. Bütün hayvanlar eşittir.

hayvan çiftliği izle
Hayvan Çiftliği Özet

Domuzlar arasında Napolyon ve Snowball iki lider olarak sürekli birbiri ile tartışmalar yaşıyorlar. Birinin ak dediğine diğeri kara diyor. Bu şekilde sürtüşmeler devam ederken Napolyon bir toplantıda Snowball’a komplo düzenliyor ve onu çiftlikten sürgün ettikten sonra hain ilan ediyor. Artık tek başına kararlar alan ve korku ve baskı ile yöneten bir lider vardır başlarında. Zamanla domuzların hayatları ile diğer hayvanların hayatları arasında bir uçurum oluşuyor. Köleliği reddettikleri için ayaklanan hayvanlar hayatlarına yine köle olarak devam ediyorlar. Sürekli tüketen domuzlar giderlerini diğer çiftliklerle anlaşmalar yaparak sağlamaya çalışıyorlar. Tabi bu durumda diğer hayvanlar durmaksızın çalışıyor, çalışmadığı zamanlar sadece uyumadıkları zamanlar.

 

Hayvan Çiftliği’nin müthiş bir sonu var. Okumayanlar olabilir diye sonundan bahsetmek istemiyorum ama benim birkaç saatte okuduğum bir roman. Romanı sadece o dönemde değil aynı zamanda günümüz şartlarında düşündüğünüz zaman hala bu yaşanılan olayların geçerli olduğunu fark edeceksinizdir. Bu yüzden Hayvan Çiftliği 20.YY’ın en iyi romanlarından bir tanesidir. Hayvan çiftliğini iyi yapan bir diğer unsurda hikayedeki karakterlerin çok iyi bir şekilde okuyucuya aktarılmasıdır. Karakterlerin her birini bir hayvan olarak değil Her biri bir insanmış gibi hissediyorsunuz. Eğer hala okumadıysanız en kısa zamanda okumalısınız.

 

Hayvan Çiftliği PDF

Hayvan Çiftliği PDF indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Hayvan Çiftliği PDF İndir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *