Haftanın Kitabı: 1984 – George Orwell

George Orwell Kimdir?

Haftanın kitabı bölümümüze, 1984 kitap yorumu yazımızla başlayacağız. 1984 kitap yorumu yazımıza başlamadan önce yazarımız George Orwell’ı biraz tanıyalım. George Orwel aslında yazarın mahlasıdır. Gerçek adı Eric Arthur Blair’dir. Orwell, kitabın ismini Avrupa’daki Son Adam koyacaktı ama son anda 1984 olmasına karar verdi. Kitabı 1948 yılında yazan George Orwell, yazıldığı tarihin son iki hanesini değiştirerek 1984 olmasına karar verdi. George Orwell kitabı yazmaya başladığı dönemde ayrıca tüberküloz hastasıydı. Bu dönemde bir boğulma tehlikesi geçiren Orwell’ın kitabı yazarken bunlarında etkili olduğunu düşünebiliriz. George Orwell’ın daha önceki mesleklerinden birisi de BBC’de propagandist olarak çalışmasıdır. Bu dönemde, İngiliz hükümeti tarafından, komünist olduğu düşüncesi ile hareketleri ve yazıları takip ediliyordu. (Kendisi bir sosyalist olmasına karşın, Stalin’i de eleştiriyordu. Hayvan Çiftliği romanı bu konudaki en çarpıcı eserlerinden birisidir.) 1984 kitap yorumu yazımıza artık başlayabiliriz.

 

1984 Kitap Yorumu

George Orwell bu eserini 1948 yılında kaleme aldı. Kitabın en büyük özelliklerinden bir tanesi yazıldığı yıl ya da herhangi başka bir tarihe bağımlı olmamasıdır. Bu kitabı tarihten bağımsızlaştıran etken ise kitapta anlatılanların her zaman başımıza gelme ihtimalinin olmasıdır. Hatta bazı noktaların kitaptaki kadar sert olmasa da şu an hayatımızda olduğumuzu da söyleyebilirim.

1984 pdf
1984 Kitap İncelemesi

Kitapta 3 ülke var. Okyanusya, Avrasya ve Doğuasya. Bizim hikayemiz Okyanusya da geçiyor. Devrimden sonra Okyanusya’nın kontrolünü ele geçiren Büyük Bilader ve partinin kendi kuralları ile yönetildiği Okyanusya. Devrimden itibaren süregelen bir savaş var. Bu savaş kimi zaman Avrasya ordusu ile olurken kimi zaman da Doğuasya devleti ile oluyor. Kiminle savaş halinde olunduğunu Parti belirliyor. Avrasya ile yıllardır savaşıyoruz, bizim en büyük düşmanımız Avrasya deniliyor. Aradan biraz zaman geçince medya kanalları ve tele ekranlarla, Avrasya bizim müttefikimiz, bizim en büyük düşmanımız Doğuasya ve biz yıllardır onlarla savaşıyoruz deniliyor. İnanmalısın, sorgulamamalısın. Bunu da kitapta bol bol geçen çiftdüşün tekniği ile yapmalısın.

Çiftdüşün Nedir?

Bir şeyin yanlış olduğunu bilmek ama bu yanlışın aynı zamanda yeni doğru olduğunu kabul etmek. Yani, insan zihninde birbiriyle çelişen iki düşünceyi bir araya getirip ve bu düşüncelerin ikisine aynı anda inanma yeteneğidir. Bu durum, devletler tarafından bireyin zihni üzerinde egemenlik kurma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Her evde, her sokakta, her işyerinde olan tele ekranlar aracılığı ile halka bilgilendirmeler yapılıyor. Bu tele ekranların bir diğer özelliği ise sizi, her daim izliyor olması. Sizin eviniz içindeki odayı yani özel alanınızı bile 24 saat boyunca izliyor olmasıdır. Bu tele ekranların diğer ucunda düşünce polisleri var ve bu polisler sizin parti aleyhine bir eylem ya da düşünce de olduğunuzu tespit ederse, sizin bütün varlığınız isminiz, kayıtlarınız, her şeyiniz bu dünyadan siliniyor ve siz yok oluyorsunuz. Tabi öncesinde parti tarafından sorguya çekiliyorsunuz. Kitapta 3 kesim var. İç Parti (Yönetenler), Dış parti (Orta sınıf, yönetenlerin eli, ayağı.), proletarya (işçi sınıfı). Büyük Bilader ve partinin söyledikleri ve kuralları kimse tarafından sorgulanamaz ve sorgulanmadan kabul edilmelidir. Sorgulamak şöyle dursun, eğer Büyük Bilader’in aksine bir düşünceye sahip olman bile bu dünyadan yok edilmek için yeterli sebeptir. Düşüncelerin eyleme geçmesine gerek yoktur. Asıl baz alınan düşüncelerindir. Yani bu distopyada özgür düşünce yoktur. Düşünmek en büyük suçlardan birisidir!

1984 Kitap Yorumu
1984 Kitap Özeti

Kitapta 3 büyük devlet var dedik. Aslında üç büyük süper güç. Okyanusya, İngiltere yarımadası ile birlikte Amerika kıtasını kapsar. Avrasya devleti, Rusya ve Avrupayı kapsar. Doğuasya ise Çin ve çevresini kapsar. Savaşlar bu üç süper güç arasında süreklidir.

1984 - George Orwell, 1084 haritası
1984 Ülke Haritaları

Geçmişi kontrol altına alan, geleceği kontrol altına alır. Bugünü kontrol altına alan geçmişi kontrol altına alır.

Partinin izlediği politika tam olarak budur. Yani başka bir deyişle geçmişi yok etmek. Mesela, Büyük Biladerimiz önümüzdeki ay çikolata tayınları %30 artacak desin ve önümüzdeki ay geldiğinde artmak yerine tayınlar azalsın. Bu durumda geçmişte Büyük Biladeri’n yaptığı bu açıklamanın yer aldığı bütün gazeteler, videolar, ses kayıtları yok edilip, değiştiriliyor. Böylece Büyük Bilader ve Parti her zaman doğru söylemiş oluyor. Ayrıca geçmişte kontrol altına alınıyor. Geçmişin değiştirilmesi için özel bir kurum vardır ve bu kurumda yüzlerce insan çalışmaktadır.

Kitaptaki Partiye Bağımlı Başlıca Bakanlıklar:

Bakanlıkların görevleri isimlerinin tam karşıtıdır. Yine çiftdüşün yöntemi ile düşünmek gerekir.

Sevgi Bakanlığı: Parti karşıtlarının sorgulanıp, işkenceye maruz kaldığı yerdir.

Barış Bakanlığı: Savaşlardan sorumlu bakanlıktır. Savaş ile ilgili bilgilendirmeler yapar.

Varlık Bakanlığı: Aslında yoksulluk bakanlığı. Tayınların dağıtılması ile ilgilenen bakanlıktır.

Gerçek Bakanlığı: Medya ile ilgili bakanlıktır ve görevi her türlü gerçeği saptırmaktır.

Aşık olmak yasaktır. Evlenmek sadece parti için dünyaya çocuk getirmektir. Bu yüzden evlenmek bir görevdir. Böyle bir dünya da kahramanımız çiftdüşünemeyen bir birey olarak karşımıza çıkar ve düşünür, sorgular hatta aşık olur. Çok güzel bir kurgusu ve akıcı dili ile kısa sürede okuyacağınız bir kitap.

big brother
1984 – Big Brother
Kitaptaki en önemli çiftdüşün sloganları:

Savaş, barıştır.

Kölelik, özgürlüktür.

Cehalet, güçtür.

 

1984 PDF ÖZET

1984 PDF indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

1984 – PDF

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *