Nemesis’in Kitaplığı: Aşk ve Gurur Kitap İncelemesi

Bu serin şubat günlerinde içinizi ısıtacak bir aşk romanı önerisi sunmaya geldik. Jane Austen’in 21 yaşında yazdığı Aşk ve Gurur, Türkçeye önce bu isimle çevrilmiş ama aslında tam çeviri karşılığı Gurur ve Önyargı. Jane Austen başarılı romanlarıyla İngiliz edebiyatında öne çıkanlardan oldu.

18.yüzyıl İngiltere’sinde bir taşra kasabasında geçen bu hikayede Bennet ailesiyle tanışıyoruz. Mrs.Bennet’in tek isteği evlenme çağındaki beş kızını geliri yüksek beyefendilerle evlendirmek ve geleceklerini güvence altına almak. Tolstoy’un dediği gibi, bütün mükemmel hikayeler iki şekilde başlar, ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir. Soylu ve zengin Charles Bingley’in Bennet ailesinin yakınında bir malikane kiralamasıyla hikaye başlar. Charles Bingley’in yakın arkadaşı,soylu ve zengin bir aileden gelen Fitzwilliam Darcy ile taşralı Elizabeth Bennet arasında gurur ve önyargı sürtüşmesi başlar.

Oldukça duru bir dille akıp giden Aşk ve Gurur, klasikler arasında yer almanın hakkını veren bir kitap. Hikaye daha ilk sayfalardan okuyucuyu içine çekmeyi başarıyor. İngiliz kibarlığı ile kurulan tatlı sohbetleri okurken gülümsememek elde değil. Bu hikayede aşklar öyle masum ki… Bilindiği üzere Keira Knightley ve Matthew Macfadyen’in başrollerinde oynadığı Aşk ve Gurur isimiyle bir de filmi var bu hikayenin. Kitaptaki sadelik filmle başarılı bir şekilde yakalanmış. Ancak süre sıkıntısından olsa gerek hikayede kopukluklar var ve bize göre en önemli noktalar yüzeysel kalmış. Yine de yüzünüzde tatlı bir gülümseme yaratacak Aşk ve Gurur’u okuyun, izleyin, kaçırmayın.

Büşra Aydın

@nemesisinkitapligi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *